Vanuit een moderne benadering van productontwikkeling die gericht is op de visie van de consument, kunnen voedings- en ingrediëntenbedrijven met meer succes producten op de markt brengen, weet Charlotte Boone van het adviesbureau Alice down the rabbit hole. Het draait om co-creatie.
Vanuit een moderne benadering van productontwikkeling die gericht is op de visie van de consument, kunnen voedings- en ingrediëntenbedrijven met meer succes producten op de markt brengen, weet Charlotte Boone van het adviesbureau Alice down the rabbit hole. Het draait om co-creatie.
“De klassieke aanpak start met de bedrijfsstrategie, vervolgens worden trends- en marktrapporten geraadpleegd. Ideetjes kristalliseren uit, een selectie wordt gemaakt en verder uitgewerkt, waarna een of meer producten op de markt komen. Kort voor de productie worden de producten uitgetest en geproefd. Dat gebeurt weleens door een groep medewerkers, die zeggen of ze het lekker vinden. Maar je medewerkers zijn geen gewone consumenten; de vraag blijft of de consument dit product ook wil.” Aan het woord is Charlotte Boone, medeoprichtster van Alice down the rabbit hole. Ze stelt het scherp, maar het beeld is toch herkenbaar. “Denk niet in plaats van de consument, maar vraag wat de consument denkt. Probeer niet in hun hoofd te kruipen. Dat lukt toch niet echt.”
Co-creatie
In de moderne co-creatie aanpak die het adviesbureau naar voren brengt, wordt de consument vanaf het begin bij elke fase van het productontwikkelingsproces betrokken. Alle intrinsieke en extrinsieke productkenmerken zijn hierbij van belang. “Praat met de doelgroepen die je voor ogen staan”, adviseert de bio-ingenieur zowel aan voedingsbedrijven als ingrediëntenleveranciers. “Van belang is te weten welke ingrediënten relevant zijn voor de consument en welke niet. Als een ingrediënt niet aanslaat bij de consument zal het met deze aanpak ook niet aanslaan in de voedingsindustrie.”
Kwalitatief en kwantitatief consumentenonderzoek

Belangrijk is onderscheid te maken tussen kwalitatief en kwantitatief consumentenonderzoek, vervolgt Boone. “Beide zijn niet alleen waardevol voor het bekomen van verschillende soorten informatie. Ze zijn ook complementair.” Ze raadt bedrijven aan om deze oefeningen regelmatig te doen. Ze legt uit dat kwantitatief onderzoek focust op inzicht in de algemene voorkeuren van je doelpubliek. “Wat valt bij de meesten in de smaak? Hoeveel zijn ze bereid te betalen? Belangrijk hier is dat je testpubliek voldoende groot is, want meningen kunnen weleens verschillen, en dat de testgroep ook representatief is voor je doelpubliek.” Bij kwalitatief onderzoek gaat het meer om de redenen waarom de consument bepaalde keuzes maakt. “Dit geeft een betere sturing aan het productontwikkelingsproces en de positionering van de producten”, verduidelijkt Boone. “Het gaat dus niet echt om de voorkeur an sich, maar eerder om de denkpatronen en gedragingen. Hier is het dus ook des te meer belangrijk om de juiste mensen te bevragen. Je wilt zo veel mogelijk verschillende types mensen uit het doelpubliek betrekken. Stadsmensen hebben soms andere voorkeuren dan mensen op het platteland. Dit geldt ook voor de verschillende generaties.”
Gezonde voeding is geen niche meer, maar een nieuwe standaard. Consumenten verwachten volgens Azelis vandaag méér dan smaak en basisvoedingswaarde. Ze zoeken producten met aantoonbare functionele voordelen, die hun welzijn ondersteunen én transparant zijn over samenstelling en herkomst.
“Delhaize beseft dat de transitie naar een duurzamer voedselsysteem alleen mogelijk is via samenwerking in de volledige keten. Daarom verwacht Delhaize van leveranciers en fabrikanten dat zij dezelfde waarden delen op het vlak van ethiek, mensenrechten, milieu en transparantie”, aldus Charlotte De Vroey, Sustainability Director bij Delhaize België.
Xavier Gellynck, hoogleraar Landbouweconomie en Agro-marketing aan de Universiteit Gent, geeft inzicht in de toekomstige ontwikkelingen binnen de voedingsindustrie en benoemt de voornaamste uitdagingen waarmee de sector wordt geconfronteerd.
Waarom moet dit op het bord liggen? Wat maakt het bijzonder? Waarin schuilt de innovatie? Met die vragen in het achterhoofd gaat de vakjury van de Gouden Tavola elke editie op zoek naar innovatieve producten die uitblinken in smaak, vakmanschap en beleving. Deze foodwedstrijd maakt deel uit van Tavola, de tweejaarlijkse vakbeurs voor premium food...